Połowa semestru już za nami!

Dla jednych będzie to powód do miłych wspomnień, u innych ta informacja wywoła przerażenie, że już tak późno, a praca dyplomowa jeszcze w powijakach – połowa semestru za nami. Dla naszego koła jest to idealna okazja do podsumowania tego co się działo w minionym czasie oraz przedstawienia kolejnych czekających nas aktywnych działań.

Wraz z początkiem roku akademickiego tradycyjnie już wzięliśmy udział w Dniach Aktywności Studenckiej, gdzie nasze stanowisko cieszyło sie dużym zainteresowaniem. Chętni mogli spróbować swoich sił w quizie lub trafić do celu piłeczką mając na nosie okulary pryzmatyczne. Dla najzdolniejszych przewidziane były oczywiście nagrody. Słynne okulary pryzmatyczne sprawdziły się również na Rajdzie Stu Mostów, gdzie, w przygotowanym przez nasze koło zadaniu, „pomagały” motocyklistom jeździć na hulajnodze po wyznaczonym torze. Był to nasz pierwszy udział w akcji organizowanej przez Akademicki Klub Motorowy Apanonar i mamy nadzieję, że nie ostatni.

22553076_1905129839513515_6987764362398925590_o

Od początku roku akademickiego realizujemy projekt Cyklicznych szkoleń dla studentów Optyki. Jest to dla nas okazja do rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności oraz pogłębiania praktycznej wiedzy. Na pierwszym szkoleniu gościliśmy byłego członka naszego koła Michała Kowala, który opowiedział nam między innymi o swojej pracy w firmie Seiko. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć także Pana Szymona Grygierczyka – zastępcy szefa generalnego w firmie Hoya. W trakcie drugiego szkolenia opowiedział nam, w przystępny sposób, o soczewkach progresywnych oraz o systemach wideocentracji.

Jak rozmawiać z klientem, którego wzrok w pewnym wieku nagle „się popsuł” i „ręka już jest za krótka”? O tym mieliśmy okazję dowiedzieć się na trzecim szkoleniu, na którym naszym prelegentem był Pan Tomasz Suliński z firmy Alcon. Pan Tomasz nie tylko wprowadził nas w tajniki psychologii prezbiopów, ale także w przejrzysty sposób przedstawił różne możliwości pomocy takim osobom, poprzez odpowiednio dobrany rodzaj korekcji.

23800116_1944409768918855_339995612455577016_o

Dzięki uprzejmości firmy Hayne, zajmującej się dystrybucją produktów dla branży optycznej, mieliśmy możliwość zapoznać się z innowacyjnym sprzętem wykorzystywanym do badania wzroku. Pani Marta Kolebak i Pan Piotr Walicki opowiedzieli nam też o nowoczesnych rozwiązaniach w salonie optycznym prezentując  urządzenia z oferty asortymentu optycznego.

IMG_0827

Działania naszego koła to nie tylko wzbogacanie się o nową wiedzę i umiejętności w trakcie szkoleń. Chcemy także dawać coś od siebie. To, co wychodzi nam najlepiej, to oczywiście badanie wzroku oraz dzielenie się wiedzą na temat korzyści płynących z dbania o wzrok i cyklicznych kontroli. 26 listopada wraz z Dolnośląskim Specjalnym Ośrodkiem nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących braliśmy udział w akcji „Świat oczami niewidomych” w CH Magnolia Park we Wrocławiu, gdzie przeprowadziliśmy przesiewowe badania wzroku wśród chętnych klientów galerii. Dla nas była to możliwość udoskonalenia swoich umiejętności, a dla tych, którzy ciągle odkładają wizytę u specjalisty na później bądź twierdzą, że wszystko widzą dobrze, była to okazja do szybkiego sprawdzenia kondycji swojego wzroku. Cieszy nas fakt, że nie zamykamy się ze swoimi działaniami tylko w czterech ścianach uczelni, ale coraz częściej wychodzimy do szerszego grona, gdzie możemy reprezentować nasze koło i propagować ochronę wzroku.

20171126_110831

Choć za oknami coraz zimniej w naszym kole atmosfera cały czas gorąca. Już 8 grudnia będziemy gościć Justynę Nater – obecnie optometrystkę, członka PTOO oraz autorkę bloga Dbaj o wzrok, a w przeszłości aktywnie związaną z VISUSem. Ostatnim szkoleniem z cyklu będzie spotkanie z Panem Michałem Szajna, które odbędzie się 15 grudnia.

Dla tych, którzy nie mieli okazji odwiedzić nas w Magnolii nic straconego. Już 7 grudnia na naszej Uczelni będziemy przeprowadzali Mikołajkowe Przesiewowe Badania Wzroku (link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/173517979899308/). Każdy będzie mógł skontrolować swoją ostrość widzenia do dali i bliży, zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, zbadać sprawność akomodacji oraz skorzystać z innych proponowanych przez nas testów. Nie ma co się zastanawiać, o wzrok trzeba dbać, zajmie Ci to tylko chwilę. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na kontrolę.